eTw TRAIN

Το σχολικό έτος 20210-2021 οι μαθητές του Γ2 τμήματος στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ζαφειροπούλου συμμετέχουν στο eTwinning έργο διασχολικών συνεργασιών eTw-T-R-A-I-N με ιδρύτριες εκπαιδευτικούς τις Ιdoia Zapirain από τη χώρα των Βάσκων και Katarzyna Siwczak από Πολωνία και συνεργαζόμενα σχολεία εκτός από το Γυμνάσιο μας, από Πορτογαλία, Ισπανία, Αυστρία, Τσεχία, Ιταλία, Κροατία, Ουγγαρία, Βέλγιο.

Ο στόχος του έργου είναι οι μαθητές εργαζόμενοι σε διακρατικές ομάδες και με στοχευμένες δραστηριότητες και υλικό, να εξασκήσουν τις δεξιότητές τους στην επικοινωνία και τις ΤΠΕ και να καλλιεργήσουν τις στάσεις που περιγράφονται στον τίτλο:

T- Tolerance-Ανοχή,

R- Respect-Σεβασμός,

A- Action-Δράση,

I- Innovation- Καινοτομία,

N-netizens-Ψηφιακή Πολιτότητα

Το έργο έχει τη μορφή ενός βιωματικού σιδηροδρομικού ταξιδιού. Οι συμμετέχοντες επιβιβάστηκαν στο eTw-TRAIN μας τον Σεπτέμβριο και ταξίδεψαν σχεδόν σε όλη την Ευρώπη στις τις χώρες εταίρους μέσω των συνεργατικών δραστηριοτήτων στην πλατφόρμα ανάπτυξης του έργου (twinspace).

Οι μαθητές κάθονταν σε διαφορετικά βαγόνια, 10 όσες και οι διακρατικές ομάδες και συνεργάστηκαν σε διάφορες προκλήσεις που έχουν ως στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με θέματα όπως ο βιώσιμος τουρισμός, η διαδικτυακή ασφάλεια και η παραπληροφόρηση, ο πολιτισμός, η «αργή μόδα», η κυκλική οικονομία, το STEAM.

Έτσι, όταν κατέβουν από το eTw-TRAIN στο τέλος του ταξιδιού (= το τέλος του σχολικού έτους) αισιοδοξούμε ότι είναι πιο ανεκτικοί, σεβαστοί, ενεργοί, καινοτόμοι πολίτες.

Mπορείτε εδώ να δείτε το χώρο ανάπτυξης των δραστηριοτήτων του έργου

etw-train-logo