Eratosthenes 2021

To σχολείο μας συμμετέχει φέτος ως συνιδρυτής στο eTwinning έργο "Εratosthenes 2021" με τα τμήματα Α1α και Α1β Πληροφορικής με ιδρυτή τον εκπαιδευτικό Εric Vayssie του Γαλλικού σχολείου Antonin Perbosc College.gif-eratsthenes20-300Τα eTwinning έργα “Eratosthenes” είναι ετήσια  και το σχολείο μας συμμετέχει ως συνεργάτης από το 2016 και πέρισυ  στο "Εratosthenes 2020" συμμετείχαμε με το τμήμα Β3β Πληροφορικής.

Στo έργο συνεργάζονται σχολεία από Βραζιλία, Αργεντινή, Κολομβία, Ινδία, Βιετνάμ, Τυνησία και Ευρώπη, τα οποία με καθημερινές μετρήσεις την ώρα της ηλιακής ισημερίας κάθε τόπου, υπολογίζουν την περιφέρεια της Γης, επαναλαμβάνοντας τη μέθοδο του Ερατοσθένη.

Ωστόσο, το έργο έχοντας ως βάση τη μέθοδο του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης, υλοποιεί και πολλές διαθεματικές συνεργατικές δραστηριότητες σχετικές με το Αναλυτικό Πρόγραμμα του κάθε σχολείου.

Για να δείτε τη σελίδα του σχολείου μας στο έργο στην Ευρωπαϊκή πλατφόρμα διασχολικών συνεργασιών πατήστε εδώ ενώ για το έργο πληροφορίες μπορείτε να βρείτε σε παλιότερο άρθρο μας εδώ