1o Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΦΗΒΩΝ

Ο Δήμος Ιλίου μέσω της Οργανωτικής Επιτροπής που συστάθηκε για το σκοπό αυτό και στην οποία μετέχει ο Διευθυντής του Σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Κουκάκης, έχει επανιδρύσει το Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων Ιλίου, και καλεί τους νέους 15-17 ετών (Γ Γυμνασίου, Α και Β Λυκείου) να εκφράσουν τις σκέψεις, τις ιδέες, τις ανησυχίες, τους προβληματισμούς, και τις προτάσεις τους, για όλα τα θέματα που αφορούν κυρίως την Τοπική Κοινότητα.

Ο θεσμός που δημιουργείται έχει κύριο σκοπό την αφύπνιση των νέων σχετικά με το ρόλο του ενεργού και υπεύθυνου πολίτη μέσα από:

• την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των μαθητών
  • την εξοικείωση με τον ρόλο και τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης
  • τη βιωματική εμπειρία του τρόπου λειτουργίας των θεσμών και των οργάνων στο πλαίσιο του δημοκρατικού πολιτεύματος
  • την ανάδειξη της σημασίας των δημοκρατικών θεσμών στην σύγχρονη κοινωνία

Όσοι μαθητές επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής για το προτεινόμενο πρόγραμμα καλούνται να δηλώσουν την επιθυμία τους στο σχολείο καταθέτοντας παράλληλα και Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης του γονέα/κηδεμόνα τους.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΔΣΕ

1) Οι μαθητές κάθε σχολείου με το βλέμμα στην τοπική κοινωνία ασχολούνται με ένα θέμα του Δήμου που τους απασχολεί ή τους ενδιαφέρει και καταθέτουν το υλικό τους δημιουργώντας ένα κείμενο θέσεων, μίαν αφίσα, ένα βίντεο ή οποιοδήποτε άλλο μέσο έκφρασης (μόνον σε ηλεκτρονική μορφή). Με το υλικό αυτό εκδηλώνουν την επιθυμία τους συμμετέχουν στο ΔΣΕ ως εκπρόσωποι του σχολείου. Το σχολείο προχωράει σε διαδικασία κλήρωσης των εκπροσώπων και κάθε φορά ορίζονται διαφορετικοί μαθητές.

2) Μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών το σχολείο ανακοινώνει στον Δήμο τους εκπροσώπους για κάθε συνεδρίαση.

3) Με βάση τους μαθητές που προτείνουν τα σχολεία θα συνεδριάζει το ΔΣΕ όπως λειτουργεί το Δημοτικό Συμβούλιο. (Ορισμός Συμπολίτευσης / Αντιπολίτευσης, εκλογή Προεδρείου κλπ).

4) Το ΔΣΕ θα συνεδριάζει κάθε φορά με ένα συγκεκριμένο θέμα που θα ορίζεται από την οργανωτική επιτροπή.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ

1) Ρόλος της Δημοκρατίας στη σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία

2) Ρόλος και αρμοδιότητες της Τοπικής Αυτοδιοίκησης

3) Δεξιότητεςτου 21ουαιώνα: collaboration, communication, critical thinking, creativity