Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων 2024

Οι εργασίες των μαθητών του σχολείου μας συμμετέχοντας στην Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωϊας είναι αναρτημένες εδώ

Συγκεκριμένα, στο μάθημα Γαλλικής Γλώσσας (εκπαιδευτικός κ. Μαρία Φώτη), οι μαθητές μίλησαν για την αναγκαιότητα της φιλοζωΐας,  για τη δράση των φιλοζωικών, για την ατομική ευθύνη απέναντι στα ζώα, τα δικαιώματα τους  αλλά και τα οφέλη που έχουν από τους τετράποδους φίλους τους. Στη συνέχεια, οι μαθητές Εύα Βαρσαμάκη και Φίλιππος Βασιλάκης, έκαναν μια παρουσίαση για τα κατοικίδια τους και κλείνοντας προσέφεραν στους συμμαθητές τους, τη χαρά της επίσκεψης στην τάξη ενός τετράποδου φίλου τους.

Στο μάθημα της Πληροφορικής (εκπαιδευτικός κ. Αθ. Ζαφειροπούλου), οι μαθητές των τμημάτων Γ1α και Β2, είδαν σχετικό βίντεο, συζήτησαν για τρόπους ενίσχυσης της φιλοζωΐας από παιδιά της ηλικίας τους και αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους σε infographic και σε κόμικ
Και μερικά στιγμιότυπα σπό τη σημερική μέρα:

2024-04-041

collage