Ο ΟΗΕ...στο σχολείο μας!

Ημέρα εορτασμού των Ηνωμένων Εθνών η 24η Οκτωβρίου, 78 χρόνια από την ημέρα ίδρυσής τους και είχαμε την χαρά να μας επισκεφθεί και να μας μιλήσει ο Υπεύθυνος Επικοινωνίας του Περιφερειακού Κέντρου Πληροφόρησης του ΟΗΕ, κ. Δημήτριος Φατούρος, ο οποίος βρέθηκε για την επετειακή ημέρα στην Αθήνα από τις Βρυξέλλες.

Οι μαθητές/τριες μας είχαν το πλεονέκτημα να ενημερωθούν εκτενώς για τον Παγκόσμιο Οργανισμό, τη σύσταση του, το ρόλο του, τη σκοπιμότητά του.

OHE5
OHE6

Νωρίτερα,το πρωί στις 7.30 η Δ/νση του Σχολείου μας βρέθηκε στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης όπου έγινε η έπαρση της Ελληνικής Σημαίας και της Σημαίας -Εμβλήματος των Ηνωμενων Εθνών παρουσία πολλών Διπλωματών στη χώρα μας...σε μια υποβλητική μα ταυτόχρονα σεμνή και λιτή τελετή νιώσαμε δέος ατενίζοντας την Γαλανόλευκη να ανεμίζει σε παράλληλο ιστό με το Έμβλημα του ΟΗΕ...Ένδειξη της θέσης της χώρας μας στην παγκόσμια κοινότητα!
OHE20241
OHE4