Παγκόσμια Ημέρα διατροφής 2023

Αφιέρωμα στην Παγκόσμια ημέρα διατροφής
«Τρώμε Πρωϊνό στο σχολείο»
Εβδομάδα ενημέρωσης για την Υγιεινή και Βιώσιμη Διατροφή
Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα διατροφής που γιορτάζεται στις 16 Οκτώβρη, πραγματοποιήθηκε αφιέρωμα, σε όλα τα τμήματα της Α’ Β’ και Γ’ Γυμνασίου. Από τις 16 Οκτωβρίου «Παγκόσμια Ημέρας Διατροφής» υλοποιήσαμε μία σειρά δράσεων – εργαστηρίων όπου οι μαθητές ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές της εκπαιδευτικής με εικαστικές δημιουργίες, μαγειρεύοντας και τρώγοντας υγιεινά!
????Οι μαθητές της Α’ γυμνασίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας έφαγαν ΠΡΩΙΝΟ ή/και ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ στην τάξη, έφτιαξαν αφίσες με το μήνυμα της ημέρας, έλυσαν κρυπτόλεξα και ακροστιχίδες και με βιωματικό τρόπο κατανόησαν τη σημασία της υγιεινής διατροφής για τη ζωή τους
Οι μαθητές της Β’ γυμνασίου στο πλαίσιο των μαθημάτων της Βιολογίας και Χημείας έφεραν από το σπίτι τα υλικά και παρασκεύασαν smoothies. Οι μαθητές αφού ζύγισαν τα υλικά, κατέγραψαν τη συνταγή ώστε σε συνέχεια της δράσης που θα γίνει στο αντίστοιχο μάθημα της Χημείας Β’ γυμνασίου (% περιεκτικότητες) θα υπολογίσουν την διατροφική αξία του πρωϊνού, διαβάζοντας τις ετικέτες των τροφίμων ή/και αναζητώντας διαδικτυακά τη διατροφική αξία των πρώτων υλών. Ένας πλούσιος μπουφές εδεσμάτων ΠΡΩΪΝΟΥ προσφέρθηκε σε όλους τους μαθητές.
Οι μαθητές της Γ’ γυμνασίου , στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας,παρουσίασαν και γεύτηκαν το χειροποίητο ΚΟΛΑΤΣΙΟ τους, εμπνευσμένοι από τη δομή του ευκαρυωτικού κυττάρου. Παρασκεύασαν, ομαδικά στο σπίτι, πίτσες, μπισκότα, κέϊκ, ζελέ φρούτων και ... παστίτσιο, αντιστοιχίζοντας τα οργανίδια ζωϊκών ή φυτικών κυττάρων με τα υλικά – συστατικά του κολατσιού. Εν συνεχεία, έγινε συζήτηση για τη Βιώσιμη Διατροφή, υπολόγισαν το οικολογικό τους αποτύπωμα με online ερωτηματολόγιο, έμαθαν για τα τροφο-χιλιόμετρα, έπαιξαν το κουίζ της βιώσιμης διατροφής και αποτύπωσαν τρόπους μείωσης του περιβαλλοντικού αντίκτυπου που έχει η σύγχρονη διατροφή.
Συγχαρητήρια σε όλους κι όλες για τις υπέροχες δημιουργίες, τις απίθανες γεύσεις και τη διάθεση να μοιραστούν!
Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής 2023