ΕΚΘΕΣΗ ΟΜΙΛΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ 2023

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

του 11ου Γυμνασίου Ιλίου για το σχολικό έτος 2022-2023

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Σύμφωνα προς όσα ορίζει ο νόμος (ΦΕΚ 4509/Β/25-8-2022 Υ.Α. Αριθμ. 102939/ΓΔ4/2022) για το σχολικό έτος 2022-2023 αποφασίστηκε η λειτουργία Ομίλου Εθελοντισμού με υπεύθυνη Καθηγήτρια την Αγγελική Πέττα συνεπικουρούμενη από την καθηγήτρια Αλεξάνδρα Παναγιωτοπούλου (ΠΕ 01). Ο Όμιλος λειτουργούσε κάθε Τετάρτη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου (ώρες 14.10 – 16.10) και συμμετείχαν συνολικά 12 μαθητές του 11ου Γυμνασίου. Οι εργασίες του Ομίλου άρχισαν στις 19 Οκτωβρίου 2022 και ολοκληρώθηκαν στις 17 Μαΐου 2023. Ως τίτλος του Ομίλου επιλέχθηκε η φράση «Από το εγώ στο εμείς» καθώς θεωρήθηκε ότι αποτυπώνει με τρόπο σαφή και ευσύνοπτο τη θεματική του ομίλου, που δεν είναι άλλη από την εθελοντική προσφορά και τη συμμετοχή σε δράσεις στήριξης και συμπαράστασης όσων χρήζουν βοήθειας.

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

• Διασαφηνίστηκαν σύμφωνα και προς όσα ορίζει ο νόμος οι εκπαιδευτικοί - παιδαγωγικοί στόχοι και τα προσδοκώμενα οφέλη: η ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων σχετικά με το κίνημα εθελοντισμού, η καλλιέργεια αισθήματος προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, η αξιοποίηση των ενδιαφερόντων και των κλίσεων των μαθητών, η ενίσχυση πρωτοβουλιών για διοργάνωση φιλανθρωπικών δράσεων.
  • Προγραμματίστηκαν επισκέψεις και δράσεις με σκοπό την ενημέρωση εκπαιδευτικών και μαθητών γύρω από τις σύγχρονες τάσεις, μέσα σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο κόσμο, που αφορούν το κίνημα του εθελοντισμού.
  • Αναζητήθηκαν μηχανισμοί εξεύρεσης οικονομικών πόρων, ώστε ο εθελοντισμός να μην παραμείνει σε ένα θεωρητικό πλαίσιο, αλλά να μετουσιωθεί σε πράξεις αγάπης και ουσιαστικής προσφοράς.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

• Καθορισμός στόχων:

-        παρακολούθηση και εποπτεία του ετήσιου προγραμματισμού της διδακτέας ύλης και του προγραμματισμού των  επιμέρους ενοτήτων σε συνεργασία με τους υπευθύνους του ομίλου.

-        υποστήριξη και συντονισμός των συμμετεχόντων μαθητών ανά ομάδες δράσεων.

-        Ενίσχυση και ενδυνάμωση των δεσμών μεταξύ των συμμετεχόντων με βιωματικές δράσεις και εργαστήρια.

-        σχεδίαση και οργάνωση διδασκαλιών και δράσεων με σκοπό την ενημέρωση καθηγητών και μαθητών.

-        εισαγωγή καινοτόμων εκπαιδευτικών εργαλείων διδασκαλίας για να  καταστήσουν τον Όμιλο ελκυστικότερο και αποτελεσματικότερο.

• Προγραμματισμός ενεργειών:

-        για κάθε εθελοντική δράση υπολογίστηκαν αναλογικά ανά τετράμηνο οι διδακτικές ώρες που αναλογούσαν.

-        συνυπολογίστηκαν οι διάφορες εκδηλώσεις, περίπατοι, εκπαιδευτικές εκδρομές και διδακτικές επισκέψεις.

-        προγραμματίστηκαν οι προβλεπόμενες ώρες για την ολοκλήρωση του Ομίλου.

-        διαμορφώθηκε ατομικό βιβλίο αξιολόγησης των συμμετεχόντων μαθητών με τη μορφή τήρησης προσωπικού ημερολόγιου ανά δίωρο συνάντησης.

-        προτάθηκαν θεματικές και χρόνοι υλοποίησης διδασκαλιών και επιμορφωτικών συναντήσεων.

-        διανεμήθηκαν αιτήσεις συμμετοχής - υπεύθυνες δηλώσεις προς υπογραφή από τους κηδεμόνες, για την παραμονή των μαθητών στο σχολείο, πέραν των ωρών διδασκαλίας.

-        καταρτίστηκαν αναλυτικοί κατάλογοι με τα στοιχεία επικοινωνίας των συμμετεχόντων μαθητών.

-        Μοιράστηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης στους συμμετέχοντες μαθητές

• Εθελοντικές Δράσεις

-        «Χριστουγεννιάτικο Παζάρι Αγάπης», 19-22 Δεκεμβρίου 2022

-        «Πασχαλινό Παζάρι Αγάπης», 4-6 Απριλίου 2023.

-        Οικονομική ενίσχυση του Κέντρου Βρεφών «η Μητέρα», και οικογενειών μαθητών της σχολικής μας κοινότητας που έχριζαν βοήθειας

• Επιμορφωτικές δράσεις:

-        «Ημερίδα – βιωματικό εργαστήρι» από τον τομέα Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, 22 Δεκεμβρίου 2022

-        Παρουσίαση του προγράμματος του Ομίλου στη γιορτή λήξης του σχολείου, Ιούνιος 2023

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

• Ανατροφοδότηση σε εβδομαδιαία βάση:

-        Οι συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικοί διατηρούσαν προσωπικό ημερολόγιο το οποίο συμπλήρωναν με την ολοκλήρωση κάθε συνάντησης.

• Έλεγχος και επανασχεδιασμός στο τέλος του τετραμήνου:

-        χρησιμοποιήθηκε βιβλίο ύλης ως πρότυπο για τον έλεγχο του προγραμματισμού,

-        συμπληρώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές ερωτηματολόγια,

-        εφαρμόστηκαν καινοτόμα εκπαιδευτικά εργαλεία.

• Τελική αξιολόγηση από τους εμπλεκόμενους:

-        συμπλήρωση φύλλων αξιολόγησης από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.

-        Τελική – αποχαιρετιστήρια συνάντηση  εκπαιδευτικών και μααθητών και αποτίμηση δράσεων – παρεμβάσεων.

-        υποβολή τελικής έκθεσης.

ΠΑΡΑΔΟΤΕΑ

-        δημιουργία βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=0j_wvtKrNlg

-        αφίσες εκδηλώσεων

posters-ethelontismos-omilos-2022-2023

Η παρούσα Συνοπτική Έκθεση Προγράμματος του Ομίλου Εθελοντισμού του 11ου Γυμνασίου Ιλίου για το σχολικό έτος 2022-2023 συντάχθηκε, υπογράφτηκε και υπεβλήθη σήμερα Δευτέρα 29 Μαΐου 2023 στον Διευθυντή κ. Κωνσταντίνο Κουκάκη.

Η υπεύθυνη του Ομίλου Εθελοντισμού

Αγγελική Πέττα