Ποίηση στην τάξη της Πληροφορικής-έργο COMP@SS

Tο τμήμα Γ4α Πληροφορικής, στα πλαίσια του eTwinning έργου COMP@SS στο οποίο συμμετέχει, δημιούργησε συνεργατικά μια παρουσίαση google slide αφιερωμένη σε Ισπανικό ποιήμα (Una brújula  - Jorge Luis Borges a Esther Zemborain de Torres) που οι Ισπανοί συνεργάτες του έργου επέλεξαν.

Οι μαθητές μετέφρασαν το ποιήμα στα Ελληνικά και στα Αγγλικά (χρήση google translate και ελεύθερη απόδοση) και για κάθε στίχο δημιούργησαν μια σελίδα παρουσίασης. Υπήρξε απαγγελία στα Αγγλικά, με χρήση εργαλείου τεχνητής Νοημοσύνης και η παρουσίαση αποθηκεύτηκε τοπικά ως powerpoint το οποίο εξήχθει σε βίντεο.

compass-spanish-poem

Αντίστοιχα, οι Ισπανοί μαθητές μετέφρασαν στα Ισπανικά το Ελληνικό ποιήμα (Σταυρός του Νότου, του Νίκου Καββαδία), και δημιούργησαν σχετικό βίντεο

compass-greekpoem