Έργα eTwinning 2022-2023

eTw-logo-removebg-preview
  Το σχολικό έτος 2022-2023, το σχολείο μας υλοποιεί τα παρακάτω έργα eTwinning

a) "Better Global Citizens" με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ζαφειροπούλου Αθανασία και με τα τμήματα Β3 και Β4α. Στο έργο συμμετέχουμε ως εταίροι, ιδρυτές είναι οι εκπαιδευτικοί Αγγλικών Genevieve Mouthar από Γαλλία και  Elif Gökarık από Τουρκία, ενώ οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν με τις τάξεις τους είναι από Ρουμανία, Ιταλία, Γερμανία, Πορτογαλία,Σερβία, ΗΠΑ (Λος Άντζελες), Νότια Κορέα (Σεούλ) και Μαρόκο

Στόχος του έργου είναι, μέσω συνεργατικών δραστηριοτήτων και αξιοποίησης διαδικτυακών εργαλείων επικοινωνίας και ανάπτυξης περιεχομένου, οι μαθητές μας να προβληματιστούν για ζητήματα της "πραγματισκής" ζωής και να σκεφτούν σχετικά με αυτά ποιές συμπεριφορές θα πρέπει να υιοθετήσουν ως μελλοντικοί Παγκόσμιοι Πολίτες.

β) "Code Race @SDGs" με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ζαφειροπούλου Αθανασία και με τα τμήματα Γ1, Γ2 και Γ4β στο οποίο είμαστε ιδρυτές με συνιδρυτή την εκπαιδευτικό Πληροφορικής στο Collège privé la Coupole στην πόλη Sfax της Τυνησίας, Fatma Bouaziz. Στο έργο συμμετέχουν ως εταίροι 4 εκπαιδευτικοί Πληροφορικής  με τους μαθητές τους από Γυμνάσια της Λιθουανίας, Τυνησίας και Σερβίας. Κεντρικό θέμα του έργου είναι οι 17 στόχοι του ΟΗΕ για την Βιώσιμη Ανάπτυξη και η συνεισφορά της Τεχνολογίας σε αυτούς.

γ) "COMP@SS" με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ζαφειροπούλου Αθανασία και με τα τμήματα Γ4α και Γ5. Συμμετέχουμε ως συνεργάτες, με εταίρους από Πορτογαλία, Ισπανία, Τσεχία, Ιταλία, Πολωνία και Τουρκία και ιδρύτριες τις εκπαιδευτικούς Katarzyna Siwczak από Πολωνία και Ιdoia Zapirain από την Χώρα των Βάσκων στην Ισπανία.

Το Comp@ss είναι ένα διαθεματικό έργο eTwinning που απευθύνεται σε μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ο στόχος του έργου είναι να φέρει κοντά τους μαθητές ώστε να αναπτύξουν τις βασικές δεξιότητες του 21ου αιώνα και μια θετική στάση απέναντι στον κόσμο, τη δική τους ευημερία και το μέλλον. Το Comp@ss του τίτλου παρουσιάζει τις ιδέες στις οποίες θέλουμε να εστιάσουμε: Comp - σημαίνει ικανότητες συμπεριλαμβανομένης της επικοινωνιακής ικανότητας, @- αναφέρεται στις ψηφιακές και βασισμένες στην τεχνολογία ικανότητες και p@ss - επιτυχία σε όλες. Έτσι, το έργο θα ξεκινήσει με την ακόλουθη κινητήρια ερώτηση: «Ποιον τρόπο πρέπει να επιλέξω για να πετύχω στη ζωή ως άτομο και πολίτης;» Ελπίζουμε το «Comp@ssrose» να καθοδηγήσει τους μαθητές στις τέσσερις κύριες κατευθύνσεις που αντιπροσωπεύουν τα ακόλουθα ζητήματα : S-αειφορία/ κοινωνία/ SID 2023, E-συναισθήματα/ οικονομία, N - φύση/ διαδικτυακή χρήση και W - ευημερία. Ελπίζουμε  το κοινό μας διεθνές ευρωπαϊκό ταξίδι να είναι μια ευχάριστη εμπειρία κι ενδιαφέρουσα μαθησιακή εμπειρία.

δ) "LEARNT(Lets drEAn ouR commoN fuTure)" με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Αναστασίου Βασιλική και με μαθητές της Α' Γυμνασίου, Συμμετέχουμε ως εταίροι με συνεργάτες τάξεις από την Κροατία, Λιθουανία, Ιταλία, Ουκρανία και Πολωνία. Ιδρυτές είναι ο εκπαιδευτικός κ. Γεωργαλας Παναγιώτης, εκπαιδευτικός στο 5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής και η κ. Małgorzata Łaska από την Πολωνία. Στο έργο οι μαθητές μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες θα εξερευνήσουν διαδικτυακά εργαλεία ανάπτυξης περιεχομένου

Kαι τα τέσσερα έργα είναι απόλυτα ενταγμένα στο Αναλυτικό Πρόγραμμα της Πληροφορικής και υλοποιούνται εντός ωρολογίου προγράμματος και στα πλαίσια του μαθήματος των δύο εκπαιδευτικών του Σχολείου μας.

projects-eTw-2223

eratosthenes2022

Eπιπλέον, οι μαθητές του Γ2 που από τον Μάρτιο του 2022 (σχολική χρονιά 2021-2022) συμμετείχαν στο έργο Eratosthenes 2022 ώς τμήμα Β2, συνεχίζουν την συμμετοχή τους μέχρι το τέλος της χρονιάς οπότε και ολοκληρώνεται το έργο