Let's explore the world of Technology

ltex

Το σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2021-2022 και στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής συμμετείχε με τους μαθητές των τμημάτων Γ1β και Γ3β στο eTwinning  έργο, Ευρωπαϊκών Διασχολικών συνεργασιών, “Let’sexploretheworldofTechnology”.

Tο eTwinning έργο "Let's explore the world of Technology" σχεδιάστηκε για μαθητές τελευταίων τάξεων Δημοτικού Σχολείου και τάξεων Γυμνασίου (μαθητές 10-14 ετών) με δραστηριότητες πλήρως ενταγμένες στο Αναλυτικό Πρόγραμμα της Πληροφορικής. Η κύρια ιδέα αυτού του έργου είναι να διασφαλίσει ότι οι μαθητές κατανοούν τις νέες αναδυόμενες τεχνολογίες όπως το IoT, η τεχνητή νοημοσύνη και η Mηχανική Μάθηση, τις δυνατότητες και τους κινδύνους τους, και να προσφέρει πεδία αναστοχασμού και διαλόγου για το πώς η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το κοινό καλό. Λόγω των αλλαγών στον τρόπο με τον οποίο οι μαθητές εργάζονται, μαθαίνουν και επικοινωνούν, καθώς οι νέες τεχνολογίες έχουν διεισδύσει και έχουν αλλάξει τη ζωή στον 21ο αιώνα, η εκμάθηση κώδικα και η ανάπτυξη δεξιοτήτων υπολογιστικής σκέψης και καλλιέργειας ψηφιακών δεξιοτήτων βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν τον ρόλο τους σε έναν κόσμο που αλλάζει ταχέως

Ο χώρος εργασίας του έργου twinspace  είναι σε μορφή blog και μπορείτε να έχετε πρόσβαση από εδώ https://twinspace.etwinning.net/193609/home  για να περιηγηθείτε στις δραστηριότητες των μαθητών.

Όλες οι συνεργατικές παραγωγές του έργου έχουν συμπεριληφθεί εδώ: εδώ σε αυτό το wakelet.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες του έργου που προτάθηκαν από τους συνεργάτες μας αλλά προτείναμε κι εμείς και συμμετείχαμε  σε όλες τις φάσεις του σχεδιασμού του χρησιμοποιώντας ποικιλία προγραμματιστικών εργαλείων (ενδεικτικός ο ηλεκτρονικός πίνακας με ευχές για τη νέα χρονιά https://padlet.com/etwpetroupoli/techwishes ).

Οι δραστηριότητες που προτείναμε και συντονίσαμε είχαν ευρεία αποδοχή από τους συνεργάτες μας και τους ευχαριστούμε. Ενδεικτικές είναι οι παρακάτω:

Επίσης σχεδιάσαμε, αναλάβαμε τον συντονισμό, και την παροχή των χώρων εργασίας (padlet & google docs) και τη δημιουργία των τελικών προϊόντων για τις δραστηριότητες Women in STEM Challenge και CS Influencers που ήταν οι δραστηριότητες με την μεγαλύτερη συμμετοχή και συνεργασία την περίοδο Μαρτίου-Απριλίου. Για τις δύο αυτές δραστηριότητες δημιουργήθηκαν παιγνίδια με ερωτήσεις που οι μαθητές συνέθεσαν και τα οποία αξιοποιήθηκαν και από τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου μας.

Για το έργο έχει υποβληθεί αίτηση στον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης eTwinning για απονομή Ετικέτας Ποιότητας και αναμένουμε τα αποτελέσματα για να σας ενημερώσουμε σχετικά

2022-02-23-IoT-C3bclass-collage-1500

gallery