IDEAS eTwinning project

Οι μαθητές του Β1 κατά το σχολικό έτος 2020-2021 συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό έργο διασχολικών συνεργασιών eTwinning με τίτλο IDEAS (International Day eTwinning Adventurers). To έργο ιδρύθηκε από την Γαλλίδα εκπαιδευτικό Geneviève Mouthar του Collège Joseph Calvet (Saint-Paul-De-Fenouillet) και την Ρουμάνα εκπαιδευτικό Mariana Gaiu  του σχολείου "Alexandru Ioan Cuza" National High School (Galati) και συνερζόμενα σχολεία από Κροατία, Ιταλία, Δανία, Σλοβενία, Πολωνία, Ουκρανία, Γερμανία και από Ελλάδα εκτός από το σχολείο μας συνεργάζεται και το "Τοσίτσειο Γυμνάσιο Εκάλης". Το έργο στην πραγματικότητα είναι διεθνές καθώς  έχουμε την χαρά να συνεργαζόμαστε και με 3 πολύ ενεργές και δημιουργικές εκπαιδευτικούς και τους μαθητές τους από το Μαρόκο, την Νότια Κορέα και την Καλιφόρνια (ΗΠΑ).

Στο έργο οι μαθητές εργάστηκαν συνεργατικά σε αφιερώματα σε Ευρωπαϊκές και Παγκόσμιες ημέρες (Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, Ημέρα Υγιεινής Διατροφής, Ημέρα Ειρήνης, Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύουκ, Ημέρα Ποίησης, Ημέρα της Ευρώπης) και εκτός από την ποικιλία των δημιουργιών τους στα σχετικά θέματα δυνδημιούργησαν κι ένα περιοδικό το οποίο με χαρά σας παρουσιάζουμε: (πατήστε στην ακόλουθη εικόνα)

ideas-cover-magazine

Οι μαθητές μας επιχειρήσαμε μέσω του έργου, που στο σχολείο μας ήταν ενσωματωμένο στο μάθημα της Πληροφορικής Β' Γυμνασίου, να καλλιεργήσουν την ανοικτότητας σε πολυπολιτισμικό περιβάλλον, την κριτική σκέψη και δημιουργικότητα, να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας και να βελτίωσαν τις ψηφιακές τους δεξιότητες με πλήρως νοηματοδοτούμενες δραστηριότητες.

Το έργο αναπτύχθηκε συνεργατικά στον ακόλουθο χώρο (twinspace) της Ευρωπαϊκής πλατφόρμας συνεργασιών και μπορείτε να περιηγηθείτε στις σελίδες του από εδώ https://twinspace.etwinning.net/120182/home