Εκδήλωση για το Comenius

Comenius Regio Partnership ARCA.DIA.logue

11ο Γυμνάσιο Ιλίου ( 9 Νοεμβρίου 2013)

Το Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013 στις 8:00 το βράδυ, το 11ο Γυμνάσιο Ιλίου σε συνεργασία με το 2ο ΚΑΠΗ Ιλίου και το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου, πραγματοποίησε «Ελληνική παραδοσιακή βραδιά» προς τιμή των Ιταλών εταίρων στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius Regio ARCA.DIA.logue: Our path to awarness of our cultural, regional and historical heritage,που συντονίζει η Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας και η Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης Απουλίας (Κάτω Ιταλία). Μια βραδιά αλληλεπίδρασης μεταξύ Ιταλών & Ελλήνων, στην οποία αναδεικνύεται η προσέγγιση της τοπικής παράδοσης και κληρονομιάς καθώς και η ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων μεταξύ των δύο λαών.

Την Ιταλική αντιπροσωπεία αποτελούσαν: ο περιφερειακός Δ/ντής Εκπ/σης Απουλίας κ. Franco Inglese, η αντιπεριφερειάρχης κ. Αnna Cammalleri, η κ. Isabel Bernandini καθηγήτρια Ελληνικών στο Πανεπιστήμιο του Σαλέντο, η εκπρόσωπος του παραδοσιακού σχήματος ?Argalio? κ. Adriana Spagnolo, ο Διευθυντής τ.σχολής κ. LuigiMartano, η συντονίστρια του προγράμματος της Απουλίας εκπαιδευτικός κ. Anna Αmato και η εκπαιδευτικός κ. Tina Calabr?a.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού διακρατικού τετραήμερου 7-10 Νοεμβρίου 2013 το 11ο Γυμνάσιο Ιλίου είχε αναλάβει την ξενάγηση των Ιταλών Εταίρων στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο με αφορμή τον 31ο Κλασσικό Μαραθώνιο Αθήνας 2013 και στο Ζάππειο Μέγαρο με αφορμή την Ελληνική Προεδρεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης 2014. Νωρίς το απόγευμα εκπαιδευτικοί του σχολείου περιηγήθηκαν μαζί με την Ιταλική Αντιπροσωπία στο Ιστορικό κέντρο της Αθήνας και αφού διέσχισαν το Ζάππειο Μέγαρο κατέληξαν στο καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό στάδιο, όπου ενημερώθηκαν από διοργανωτές για τον 31ο Κλασσικό Μαραθώνιο Αθήνας 2013, που προετοιμάζετο να διεξαχθεί την επομένη, δηλαδή στις 10 Νοέμβριου 2013.

Το βράδυ στο 11ο Γυμνάσιο Ιλίου την Ιταλική αντιπροσωπεία υποδέχθηκε θερμά η Διεύθυνση του σχολείου και πολύ γρήγορα τα μέλη της ένοιωσαν ότι βρίσκονται σε ένα προσφιλή χώρο. Οι Εταίροι της Σύμπραξης Έλληνες & Ιταλοί περιηγήθηκαν στις αίθουσες διδασκαλίας και τα εργαστήρια του σχολείου και ενημερώθηκαν για την προσπάθεια του σχολείου να είναι: «Σχολείο Ανοιχτό στην κοινωνία» μέσα από διάφορες δράσεις. Ιδιαίτερα ξεναγήθηκαν στο «Ένα σχολείο- μια γκαλερί», όπου καλλιτεχνικές παρεμβάσεις των μαθητών πλαισιώνουν τους χώρους του 11ου Γυμνασίου, μετατρέποντας το στείρο τοπίο του σχολείου σε χώρο έκφρασης και δημιουργικότητας των μαθητών. Στη συνέχεια και αφού πραγματοποιήθηκε συνάντηση των εκπαιδευτικών όπου έγινε μια γόνιμη συζήτηση για τα εκπαιδευτικά συστήματα των δύο χωρών, ακολούθησε η εκδήλωση.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα και μετά τις προσφωνήσεις, έγινε βράβευση των μαθητών οι οποίοι συμμετείχαν στη Δράση του προγράμματος «Πρωινό με τον παππού & τη γιαγιά» στο 2ο ΚΑΠΗ Ιλίου. Ακολούθησε προβολή από τη ζωή του σχολείου με θέμα: «Διαδρομές: 11ο Γυμνάσιο Ιλίου-Ελλάδα-Ευρώπη» και το «Μουσικό Σεργιάνι»: μουσική παρουσίαση τραγουδιών από μαθήτριες και τη χορωδία του σχολείου. Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή που η κ. Adriana Spagnolo? Ιταλίδα της αποστολής τραγούδησε Γκρίκο, συνοδεία μουσικών και ξεσήκωσε με τον ενθουσιασμό της τους παρευρισκόμενους.

Η έκπληξη της βραδιάς: δύο εξαιρετικοί μουσικοί με βιολί και λαούτο και ο Σύλλογος Ακρωτηρίου Σαντορίνης που ταξίδεψαν τους καλεσμένους στα λικνίσματα των κυμάτων του Αιγαίου και σήκωσαν τους παρευρισκομένους στο χορό. Αποκορύφωση της συγκίνησης ο μονόλογος του βιολιού!

Το Δείπνο περιλάμβανε παραδοσιακά εδέσματα της Ελληνικής κουζίνας, που παρά τους χαλεπούς καιρούς ήταν αποτέλεσμα προσφοράς και φροντίδας των κυριών του 2ου ΚΑΠΗ Ιλίου και των Γονέων των μαθητών. Το δε τραπέζι με ιδιαίτερη φροντίδα και επιμέλεια στρωμένο, σε διακριτικά χρώματα, ανάδιδε άρωμα λεμονιάς.

Η βραδιά έκλεισε με πολύ χορό, από όλους τους εταίρους, όλοι μια υπέροχη παρέα και οι «φίλοι» της Ιταλικής αντιπροσωπείας, προσεγγίζοντας πολύπλευρα την τοπική παράδοση, αφού διασκέδασαν, αποχώρησαν ευχαριστημένοι και χαρούμενοι από την ελληνική φιλοξενία.

Στην εκδήλωση παρευρέθησαν και τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Ιλίου και Αντιδήμαρχοι, μέλη των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Α΄& Γ΄ Αθήνας, εκπρόσωποι του 2ου ΚΑΠΗ Ιλίου & του Αρκαδικού Συλλόγου Ιλίου, η Δ/ση του 2ου Γυμνασίου Ν. Φιλαδέλφειας, μέλη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, μαθητές, γονείς & εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Για όλους ήταν μια πολύ ζεστή και χαρούμενη βραδιά, όπως συνηθίζεται στο 11ο Γυμνάσιο Ιλίου, σε συνέχεια της «Αυλής των θαυμάτων» του κάθε Ιούνη, με κάθε αφορμή να παίρνει χρώμα και ρυθμό, για να μην είναι μονότονη η ζωή! προβάλλοντας τον καλύτερό του εαυτό που δείχνει συνεργασία, μεράκι και προσφορά!

Ευχαριστίες σε όσους συνέβαλλαν στην επιτυχία της εκδήλωσης.

Κείμενο ? Ρεπορτάζ: Π. Σ. ? Μ.Α.